بیمه عمر و سرمایه گذاری چیست؟

 

بیمه عمر و سرمایه گذاری چیست؟

بیمه عمر و سرمایه گذاری

این رشته بیمه ای در حقیقت برگردان life Insurance می باشد که متاسفانه در بدو ورود به ایران به بیمه عمر تعبیر و ترجمه شد که شاید یکی از دلایل عدم استفاده از این رشته بیمه ای ارزنده، بار منفی لغوی ایجاد شده در ذهن عموم مردم در طی سال های اخیر می باشد که خوشبختانه ظرف ۱۰ سال گذشته به مرور، گرایش مثبتی نزد اذهان عمومی ایجاد شده و رغبت استفاده از آن رو به فزونی گذاشته است.

بیمه عمر و سرمایه گذاری وسیله ای مناسب جهت کسب " آرامش خیال امروز" و "رفاه زمان بازنشستگی" و نیز "تامین پشتوانه مالی بازماندگان" در غیبت سرپرست خانواده.

این بیمه نامه استثنائی در حقیقت یک بسته تعهدی برای شما و خانواده  عزیزتان است.
بیشتر تعهدات این بیمه نامه مربوط به زندگی بیمه شده است تا فوت وی. به عنوان مثال دریافت وام و مستمری، پوشش از کار افتادگی، پوشش بیماری های خاص و هچنین سرمایه گذاری بلند مدت.
تنوع تعهدات و چند وجهی بودن این رشته بیمه ای باعث شده است که این رشته به تنهایی در یک طرف و سایر رشته های بیمه ای، مجموعا در طرف دیگر قرار گیرند.
با خرید هر بیمه نامه در حقیقت فرد بیمه شده و به تبع آن خانواده وی، با توجه به منافع متنوع بیمه نامه، همزمان با یک تیر به چند هدف می زنند؛ در حالی که در گذشته مجبور بودند تا برای هر کدام از پوشش های بیمه نامه، تدبیر جداگانه ای کنند.
میزان مشارکت در خرید بیمه ها ی عمر (زندگی)، یکی از شاخص های توسعه انسانی در هر کشور محسوب می شود، که کشور ژاپن سرآمد تمامی کشورها در این مورد است.

مزایای ویژه این بیمه نامه چیست؟
 تعیین ذینفع در صورت فوت بیمه شده و در صورت حیات بیمه شده به انتخاب شما – معاف از قانون ارث – امکان کاهش یا افزایش سرمایه فوت و حق بیمه – امکان دریافت وام و برداشت از اندوخته بیمه نامه از سال دوم قرارداد به بعد
.

پوشش بیمه تکمیلی فوت ناشی از حادثه:
این پوشش به افراد ۱۵ الی ۷۰ ساله تعلق می گیرد. در صورت فوت بیمه شده در اثر حادثه، سرمایه فوت بیمه عمر می تواند تا چهار برابر افزایش یابد.

پوشش  بیمه از کار افتادگی:
این پوشش به افراد ۱۸ الی ۶۰ ساله ای که شاغل هستند تعلق می گیرد. در صورت از کار افتادگی دائم و کامل بیمه شده تا پیش از سن ۶۰ سالگی (که حداقل باید شش ماه ادامه داشته باشد)، شرکت بیمه کار آفرین متعهد می گردد حق بیمه عمر و سرمایه گذاری را (بدون حق بیمه پوشش های تکمیلی) تا پایان مدت قید شده درقرارداد بیمه تقبل نماید.

پوشش بیمه بیماری های تحت پوشش (خاص):
این پوشش به افراد ۲۰ الی ۶۰ ساله تعلق می گیرد و بیمه شده را در برابر پنج بیماری خاص بیمه می کند. قسمتی از  هزینه های درمانی را حداکثر تا سقف ۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال تقبل خواهد کرد. این بیماری ها عبارتند از: سکته قلبی، سکته مغزی ، سرطان، پیوند اعضا اصلی بدن و جراحی قلب باز و عروق کرونر.

ضمانت سود آوری و نرخ سود چگونه تعیین می گردد؟
شرکت بیمه کارآفرین حداقل معادل ۱۸درصد سود را به مدت پنج سال و بصورت علی الحساب تضمین می نماید. ضمنا حق بیمه های پرداختی را جهت سودآوری بهینه، در سبد سرمایه گذاری خود متشکل از بازار بورس و سایر بازارها، سرمایه گذاری می کند. شایان ذکر است که در سال های گذشته میانگین  سود حاصل از سرمایه گذاری ذخایر بیمه حدود ۲۰% بوده که هر ساله به مانده حساب بیمه گذار افزوده شده است و  این سود، دارای روندی رو به رشد است.

جدول بیمه عمر از 6 سالگی و به مدت 25 سال با سود 25 درصد

پشتوانه مالی و اعتباری بیمه کار آفرین چیست؟
شرکت بیمه کارآفرین، علاوه بر پشتوانه قوی مالی خود و استفاده از اعتبار موسسات گروه بانک کارآفرین، همانند دیگر موسسات بیمه تحت نظارت و کنترل بیمه مرکزی ایران قرار دارد. ۵۰ درصد حق بیمه های پرداخت شده  توسط بیمه گذار را نزد بیمه مرکزی ایران بیمه اتکایی خواهد بود. ضمن آنکه بطور اصولی بخشی از ریسک این طرح بیمه ای همانند دیگر طرح های بیمه ای به موسسات معتبر بیمه گران اتکائی بین المللی منتقل خواهد شد.
دریافت وام و برداشت از حساب چگونه امکان پذیر است؟
حساب اندوخته بیمه عمر و سرمایه گذاری کارآفرین همانند حساب بانکی بیمه شده میاشد و بیمه شده می تواند از سال دوم به بعد هرگاه که مایل باشد از اندوخته خویش برداشت نماید هم چنین بیمه شده می تواند تا ۹۰ درصد موجودی حساب اندوخته خویش را وام دریافت نماید.
مزیت ویژه در تعیین ذینفع چیست؟
در بیمه عمر و سرمایه گذاری شما شخصا قادر هستید به انتخاب خود تعیین نمایید که چه کسانی و هر کدام به چه میزان می توانند از مزایای این بیمه نامه استفاده نمایند.
بیمه نامه مشترک عمر و سرمایه گذاری چیست؟
این طرح با داشتن تمام مزایای بیمه عمر وسرمایه گذاری انفرادی بدون پرداخت حق بیمه اضافی دو نفر را تحت پوشش قرار می دهد که هر کدام از بیمه شده ها دارای سرمایه فوت مجزا می باشند و می توانند از مزایای پوشش های اضافی و تکمیلی نیز بهره مند شوند.  
بیمه نامه مستمری و بازنشستگی چگونه امکان پذیر است؟
در زمان پایان بیمه، بیمه شده می تواند با درخواست کتبی از بیمه گر به جای دریافت مبلغ سرمایه حساب اندوخته بیمه خویش به صورت یکجا، آن را تبدیل به یکی از انواع بیمه های مستمری نماید.
چه مبلغی به عنوان بازخرید پرداخت می شود؟
در صورت عدم تمایل بیمه گذار از ادامه قرارداد بیمه ای قبل از پایان قرار داد ۱۵ % مبلغی معادل مبلغ ذکر شده در جدول بیمه عمر و سرمایه گذاری و در ستون حداقل سود تضمینی ۱۵ % بصورت علی الحساب در آن سال پرداخت میگردد. لازم به ذکر است سالانه این مبلغ بر اساس سود سالانه شرکت تعیین گردیده و در هر صورت از ۱۵ % سود تضمینی برای مدت ۱۰ سال کمتر نخواهد بود.
آیا می توان شرایط بیمه نامه را تغییر داد؟
بله. اعمال تغییرات در شرایط بیمه نامه در طول مدت قرارداد در سررسید هر یک از سنوات بیمه ای مقدور می باشد. تنها بیمه شده قرارداد تحت هیچ شرایطی قابل تغییر نمی باشد. 
آیا بیمه های عمر معاف از مالیات می باشند؟
حال اینکه در مورد سایر اموال و داراییها این امر تابع قانون انحصار وراثت می باشد.  طبق ماده ۱۳۶ قانون مالیات های مستقیم سرمایه بیمه عمر و نیز اندوخته حاصل از سرمایه گذاری های  صورت گرفته، تماما از پرداخت مالیات معاف می باشند  و نظر به ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم بند (۲- ج) مبالغ پرداختی از بابت بیمه عمر   می توانند جزو هزینه های قابل قبول موسسات از نظر مالیات به حساب آیند.
پس از انحلال و ورشکستگی شرکت سرمایه مشتری چه می شود؟
طیق ماده ۶۰ از قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران، مصوبه سال ۱۳۵۰:

ماده ۶۰. اموال موسسات بیمه همچنین ودایع مذکور در مواد ۳۶ و ۴۶ تضمین حقوق و مطالبات بیمه‏گذاران، بیمه‏ شدگان و صاحبان حقوق آنان است و در صورت انحلال یا ورشکستگى مؤسسه بیمه بیمه‏گذاران و بیمه‏شدگان و صاحبان حقوق آنان نسبت به سایر بستانکاران حق تقدم دارند. در میان رشته‏هاى مختلف بیمه حق تقدم با بیمه عمر است.
– موسسات بیمه نمی‏توانند بدون موافقت قبلى بیمه مرکزى ایران اموال خود را صلح حقوق نمایند و یا به رهن واگذار کنند و یا موضوع هر نوع معامله با حق استرداد قرار دهند.
– دفاتر اسناد رسمى موظفند هنگام انجام این قبیل معاملات موافقتنامه بیمه مرکزى ایران را مطالبه و مفاد آن‏را در سند منعکس کنند.

ماده ۳۶. موسسات بیمه ایرانى با سرمایه حداقل یک‏صد میلیون ریال تشکیل مى‏شود که باید ۵۰ درصد آن نقداً پرداخت شده باشد میزان ودیعه‏اى که عندالاقتضا براى هر یک از رشته‏هاى بیمه در نظر گرفته خواهد شد در آیین‏نامه‏اى که از طرف بیمه مرکزى ایران تهیه و به تصویب شوراى عالى بیمه می‏رسد تعیین خواهد شد.

ماده ۴۶. موسسات بیمه خارجى باید طبق آیین‏نامه‏اى که به پیشنهاد بیمه مرکزى ایران به تصویب شوراى عالى بیمه مى‏رسد مبلغى براى هر یک از دو رشته بیمه‏ هاى زندگى و سایر انواع بیمه نزد بیمه مرکزى ایران تودیع‏ نمایند. مبلغ ‏این ودیعه در هریک از دو موردمذکور از پانصد هزار دلار یا معادل آن از ارزهاى مورد قبول بانک‏مرکزى‏ایران‏ کمترنخواهد بود. 
– 
هر یک از موسسات بیمه خارجى باید درآمدهاى خود را سال‏به‏سال به ودیعه مزبور اضافه کند تا در هر مورد مبلغ ‏ودیعه حداقل به دو برابر مبلغ مصوب شوراى عالى بیمه برسد.
– 
افزایش ودیعه مازاد بر مبالغ فوق اختیارى است.
منابع: سایت بیمه مرکزی و بیمه کار آفرین

مشاوره رایگان برای بیمه عمر و سرمایه گذاری
نمایندگی ۵۶۳۸ بیمه کار آفرین (آقای علی پاکزاد صدیق)
آمادگی مشاوره تلفنی و حضوری رایگان در منزل یا محل کار شما را دارد

هدیه ویژه: بیمه حوادث رایگان خانواده شما
تلفن مشاوره: ۰۹۱۲۲۵۸۶۹۵۰ و  88930634 از ساعت ۹ صبح الی ۱۸